piątek, 11 stycznia 2013

Oszczędzanie: woda 2



Świadomość to pierwszy impuls do zmiany.  
   Nie wylewaj wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Państwa rachunku za wodę i ścieki.

Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Państwa toalety. Można dodać do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Należy wówczas sprawdzić, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Należy spuścić wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika).

  Bierz prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.

Używaj małej ilości wody do kąpieli.

 Dobrze wiedzieć, że bardziej ekonomiczne jest płukanie naczyń w zmywarce niż pod bieżącą wodą, jeżeli w Twojej zmywarce jest taki program, korzystaj z niego.
  
  Podczas mycia naczyń ręcznie, płucz je niewielką ilością wody, która może być dodatkowo rozdrabniania przez specjalną końcówkę na kran, Eco 2 - funkcyjną głwicę kuchenną. Lecąca ciągłym strumieniem woda jest marnotrawstwem.

  Używaj płynu do mycia naczyń oszczędnie, aby zmniejszyć ilość wody potrzebnej do płukania,


  Podczas gotowania warzyw stosuj pokrywkę na garnek. Twoje warzywa będą gotować się szybciej, poza tym zaoszczędzisz wodę i energię, zachowasz również cenne witaminy w żywności.

  Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania zamrożonej żywności, pozostaw ją na noc w lodówce.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myjąc zęby czy włosy zakręcaj wodę. Więcej jej wycieka bez sensu niż jest używane do faktycznego mycia

    OdpowiedzUsuń